AleKurtki.pl

Aktywne filtry
Sklepy

Kurtki, Z kapturem

Kurtka to taka część garderoby, którą używa się o każdej porze roku i trudno znaleźć inny, praktyczniejszy zamiennik. Oczywiście w zależności od pogody i temperatury nosi się różne ich odmiany. Do typowych must have w każdej szafie, niezależnie, czy męskiej, czy damskiej, należy zaliczyć: oczywiście ciepłą kurtkę na zimę, kurtkę przejściową na wiosnę i jesień np. ortalionową, jeansową lub skórzaną, lżejszą na wiosnę, która także sprawdzi się w letnie, chłodniejsze wieczory oraz cieplejszą i grubszą na jesień, a także przeciwdeszczową, o ile jedna z wyżej wymienionych nie spełnia tej funkcji.
Kurtki robione są z przeróżnych materiałów. Wyróżnia je wiele wzorów, kolorów czy zdobień, a także wiele ich odmian. Obecnie najbardziej znanymi są kurtki: jeansowe (tzw. katany), ramoneski (ze skóry lub PCV), pilotki, kurtki puchowe na zimę lub lżejsze puchowe na jesień, jak również parki czy budrysówki. Czy na przykład kurtki w żywych kolorach, które wyróżniają się z tłumu i ożywiają nawet najbardziej szary dzień. Natomiast skórzana ramoneska to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą nadać rockowego wyrazu swojej stylizacji. Każda kurtka ma swój urok, jednak przy jej wyborze należy kierować się przede wszystkim jej przeznaczeniem na daną pogodę. 
Kaptur jest wynalazkiem kochanym przez wszystkich. Mężczyźni i kobiety posiadają w swojej szafie kilka rzeczy z kapturem. Przede wszystkim ta część ubrania musi chronić naszą głowę. Miewa różne kształty. Od tych typowo stożkowych po te duże i owalne siegąjce do połowy pleców. Nieodpowiednie warunki takie jak deszcz, śnieg lub inne opady atmosferyczne nie są straszne, kiedy mamy kurtkę lub płaszcz z kapturem. Czasem to po prostu ozdobny dodatek a czasem to niezbędna konieczność jak w przypadku kurtek sportowych z kapturem tj. kurtek do biegania, turystycznych, górskich czy tych 3 w 1. Ważnym aspektem jest rozmiar. Warto go przymierzyć przed zakupem czy nie będzie za ciasny.
Kurtka z kapturem jest wybierana przede wszystkim ze względu na swoją praktyczność. Wtedy nie tylko jest modnym elementem stroju ale także chroni głowe przed negatywnym czynnikami atmosferycznymi. Dobrze kiedy kaptur jest przeciwdeszczowy, zrobiony z porządnej z tkaniny wodoodpornej - może wtedy zastąpić parasol. Popularnym modelem kurtki z kapturem jest słynna alaska. Tu dodatkowo pojawia się futerko wszyte w kaptur. Jeżeli chodzi o płaszcze z kapturami to częściej pełnią one funkcje ozdobne i chroniące przed wiatrem. Są najczęściej duże i delikatnie okajają głowę. Oprócz stanardowych modeli kaptury w nakryciach wierzchnich mogą być z przeróżnymi aplikacjami typu dżety czy biżuteria. Innym ciekawym modelem nakrycia jest oczywiście peleryna z kapturem - często nawiązująca do czasów średniowiecza.